Mayské památky, které jsem navštívil

El Salvador je vlastně nejzazší východní místo, kde se ještě nacházejí památky na Mayskou kulturu a osídlení.

O Mayské kultuře toho zatím zůstává mnoho neobjeveno. Největší památky jsou v Mexiku na Yucatánu, v Guatemale (Tikal, Quirigua), Hondurasu (Copán). V Mayské kultuře se počítá období cca 2000 před Kristem až 250 n.l. jako předklasické, následovalo klasické, končící někdy kolem 1000 n.l. a další priody pokračují až do objevení a kolonizace Španěly v 16. Století.

Joya de Ceren
jsou vykopávky, jakési salvadorské Pompeje. Leží 35 km západně od San Salvadoru a jsou snadno dostupné autem, kupodivu i značené, takže nezabloudíte.

Místo bylo objeveno náhodou v šedesátích letech při stavbě sil na obilí, pak to UNESCO vykoupilo a zorganizovalo záchranu. Základy pro ta sila tam ještě stojí.

Uvidíte zbytky vesnice asi ze 6. století, zasypaná při erupci vulkánu llamado Loma Caldera. Stavby, ale i organické materiály byly konzervovány (karbonizovány) sopečným popelem. Zachovaly se tak i dřevěné předměty, potraviny, ale i rostoucí kukuřice a celkově to dává výmluvný a vzácný obraz o způsobu života v oné předkolumbovské době. Místo bylo obývaáno stejnými lidmi (Maya-Chorti) jako Copán, žili prý v jakýchsi komunách s oddělenými stavbami na vaření, jídlo a spaní. Celkově si prý nežili špatně, dokladem je zděná budova sauny (což já tedy doma nemám).

Vlezné bylo 25.- Colonů a dost mne naštvali, jelikož místní platí bůra. Ale v Praze to je taky tak a co naděláš....

Zajímavé je museum, je hezky udělané, ale info pouze ve španělském jazyce. Všechny vykopávky jsou pod střechou, aby jim to voda při bouřlivých deštích neodplavila anebo se jim to nezasypalo při další sopečné erupci.

 

San Andrés
jsou další známé místo s vykopávkami. Leží 32 km západně od San Salvadoru přímo vedle Panamerican Highway směram na Santa Anu.

Na nalezišti je postavené velmi pěkné muzeum a dokonce tam promítají i film o všech mayských památkách v El Salvadoru. I když jsem tam byli jen dva, ochotně nám to pustili.

Celé území vykopávek má 35 ha. Atraktivní a dobře patrné jsou 3 pyramidy vysoké 15 - 25 m, částečně zrekonstruované. Mezi nimi je obřadní náměstí, je vidět i hřiště na pelotu.

 

Velmi známé a turisticky navštěvované je místo El Tazumal, o kterém píšu jinde.


........tady mi pošli majl

Něco málo o zemi El Salvador

Jak jsem si dal v hospodě něco "pequeňo"

První den dovolené - Santa Ana, Parque El Impossible, uvařené auto

Druhý den - na Velký pátek bohužel nedovolená

Třetí den dovolené - El Tazumal, jihozápad - koupání, pobřeží

Čtvrtý den dovolené - Ilobasco, Suchitoto, Las Palmas