Jak se v Salvadoru jezdí autem

Pro fotky jsem jel autem, poprve sám tady. Cestu tam jsem si navigoval dobře, ale zpět jsem sjezdil půl města, jak to tu neznám. Skoro na všech krizovatkach zakaz odboceni vlevo a vsichni na tech křižovatkách samozřejme doleva odbočujou, akorát já jsem ještě takovej vyplašenej a tak jsem jel asi tři km na náměstí - kruhový objezd a pak zase zpátky, až jsem mohl odbočovat zase skoro jenom doprava a zákaz odbočení vlevo jsem musel porušiit jen asi dvakrát (zato jsem projel opačně jednosměrkou, ale na to se tady tolik nehledí a počítá se s tím).

PRAVIDLA PROVOZU - co to je?

Od té doby jsem se již stal zkušeným řidičem a nějaké jejich troubení mne už neznervózňuje. Na to, ze když někdo nemá v noci vůbec světla, tak se do něj taky dá očekávat, ze může zahnout kamkoliv a kdykoliv, jsem si už zvykl.
Popravdě řečeno se to dá očekávat i od toho, kdo ty směrovky má. Kdo někam bliká, obvykle nezahýbá a případně zahne úplně jinam.  Kam kdo bliká, není vůbec rozhodující a doposud jsem nezjistil, k čemu tu takové směrovky vlastně slouží, jenom to, že autobusy a taxiky je mají rozsvícené téměř furt a pro jistotu všechny (teda všechny, co fungujou, no asi proto, ze to někdy bývají jediná světla, co na tom autě fungujou, tak aby je v noci bylo alespon trochu vidět). Všiml jsem si, jak jsou někdy v šoku, kdyz já blikám a skutečně taky potom v onom směru provedu nejaký manévr. Asi je to v autoškole neučili.

Tady se úmysl řidiče dá vysledovat jen přibližně, tuhle jsem jel za autem a on si najel skoro až do druhé půlky silnice, neblikal, sice mohl, když tam blinkry  výjimečně měl. Byla tam križovatka a tak jsem očekával, že zatočí doleva, když se tam tak zřetelně montuje a pokusil jsem se ho podjet zprava (jezdí a předjíždí se zásadně tam, kde se člověk a jeho auto vejde). On najednou zahnul doprava, asi se mu nechtělo tolik v tom vedru točit volantem a zvolil větší oblouk. Obešlo se to bez fyzického kontaktu, ale moc nechybělo....

Co se tady ctí, je ruka vystrčená z okénka. Když potřebuješ v souvisle zaplněné dvouproudové silnici přejet z pravého do levého pruhu, vystrčíš ruku z okénka v nekompromisním gestu a zatočíš volantem a oni se OPRAVDU uhnou, protože když už někdo vystrkuje ruku z okénka, tak oznamuje skutečnou nouzi a nic jiného už mu nezbývá a tak ho opravdu pustí. Má to chybu, je nutno stále taky jedním okem koukat nahoru, jelikož řidiči autobusů to používají taky, tohle gesto a taková kráva když tě vytlačí ze silnice, to je plech pomačkanej hned a majitel auta zamračenej taky hned....
Totéž gesto se užije, když potřebuješ zahnout na križovatce doleva a proti tobě se řítí souvislý dvouproudový had aut: vystrčit (ZŘETELNĚ!!!) ruku a zavřít oči a vjet tam, já na to zpočátku neměl nervy a čekalj sem alespoň na náznak brzdění a pak se teprve rozjel. Ale teď už zkušeně tam vjedu a oni fakt zastavěj. Teda zatím vždycky zastavili.. Jinak by asi nešlo odbočit nikdy.

To samé při přejíždění hlavní silnice napříč z vedlejší. Koukáš doleva a jak je volno, šup tam (tady žádné ruce z okýnka netřeba), najedeš si ke středu a čekáš, až bude volno zprava. Zleva se zatím nahromadí řada troubících aut a autobusů, kterým překážíš, ale to oni trouběj jen tak, že mají rádi hluk, nenabourají tě jako by se to stalo v Česku. Pak je konečně volno i zleva a jsi šťastně na druhé straně.

Jediné, čemu rozumím, je, že zelená na križovatce znamená volno, že se může jet. Ale červená už neznamená stát, to jen někdy, ale je fakt, ze když jedou na červenou, tak ty, co maj zelenou, pustěj nejdřív a pak teprv jedou. Někdy.

Doprava se odbočuje i na červenou, to je v Americe všude. Semafory jsou až za křižovatkou, jako v USA, to je praktické, člověk si tolik nevyvrací krk a když jedeš na červenou, tak to neuhádáš.

SILNICE

Kvalita silnic je velmi rozdílná. Hlavní (jednociferné podle čísla) jsou fajn, dosti často víceproudé, vesměs s kvalitním povrchem anebo se opravují. Málokdy jsou tam díry, že by tam člověk utrhl kolo. Jsou kupodivu i dobře značené. V noci se jede docela hezky, všude jsou na krajnici a střední čáře nalepené odrazky a vede tě to spolehlivě. Ani se nedivím, při kvalitě osvětlení zdejších aut by jich po setmění spousta sjela ze silnice, takhle i na jedno s bídou svítící parkovací světlo se mají šanci na silnici udržet.

Vedlejší silnice mohou být slušné, ale vesměs jsou to prašné a kamenité polní cesty, ve větších stoupáních vydlážděné ostrými kameny, aby jim to neodplavily lijáky. Jet po takovéhle silnici s lepším autem je utrpení, ale někdy to jinak nejde. Na hodně míst se dá dostat jen se čtyřkolkou. Ale autobusy, ty potkáš úplně všude.

Ve městech a vesničkách se i Panamerican Highway mění v úzkou silnici, obklopenou stánky se zeleninou, botami a podprsenkami, prostě prodává se tam, kde se dá čekat kšeft a to je hodně frekventovaná silnice.

Další o Salvadoru
Zpět na hlavní stránku